Panagro Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk'tan bayram mesajı.

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Kurban Bayramı dolayısıyla yayınladığı bayram mesajında, “Bizim coğrafyamızda inananların kurban ibadetini dilediğince yerine getirmesine imkan sağlayacak zenginliği oluşturmaktır” diyerek, yoksula ve ihtiyaç sahibine yardım etmekten kimsenin imtina etmediği ülkemizde, hedeflerinin ve arzularının yoksulluğu yok etmek olduğunu söyledi.

Recep Konuk, “Yardımlaşma, paylaşma, dayanışma, hoşgörü kavramlarının üst düzeyde tezahür ettiği bizim medeniyetimizin ve inanç iklimimizin çok özel günlerini içinde barındıran rahmet ve bereket günlerine, iki dini bayramımızdan biri olan bir Kurban Bayramına daha erişmenin bahtiyarlığını yaşıyoruz” dediği bayram mesajında şunları ifade etti; “Her bayramda olduğu gibi, bu bayramda da milletimiz, büyüğüne saygıda, küçüğüne sevgide gani gönüllü davranacak, paylaşma ve dayanışmada cömertliğini bir kez daha sergileyecek, yokluk ve yoksulluk sebebiyle hiçbir hanede bayram sevincine gölge düşmesine, hiçbir çocuğun bayramı buruk geçirmesine izin vermeyecektir.

Biz millet olarak bayramlarda aynı his ve aynı davranış bütünlüğünü sergileriz. Zenginiyle fakiriyle, doğusu, batısı, kuzeyi, güneyi ile bizi bir birimize bağlayan dünyevi her bağdan daha kuvvetli olan ve bizi biz yapan değerlerimizden en sağlamı olan manevi iklimi hem yayar, hem yaşar hem de O huzur ikliminin bir parçası olmayı nasip ettiği için Yaradan’a şükrederiz. Millet olarak her bayramda bizi biz yapan değerlerimize bir kez daha şükrederek ve bayramlar vesilesiyle birbirimize daha kuvvetli sarılarak, biraz daha kenetleniriz. Bizi aynı his ve davranış bütünlüğünde buluşturan Bayramların mana ve anlamına uygun şekilde millet olarak, bizim coğrafyamızın her köşesinde birbirimize karşı dostluk ve dayanışma duygularımızı elle, dille ya da kalben ifade ederiz.

Bizim medeniyetimizin ve bizim milletimizin Bayramlarda en üst seviyede yaşadığı hoşgörü, dayanışma, paylaşma, yardımlaşma ve kardeşlik duyguları bu manevi iklimin özelliğidir. Bu hasletler, bu değerler dirliğimizin, bütünlüğümüzün ve birliğimizin de teminatıdır.

İşte o manevi iklimi yaşadığımız bu Kurban Bayramında da bayramın rahmet ve bereketi herkese ulaşacak ve bizim coğrafyamızda, bizim milletimiz hiçbir kardeşinin bayram burukluğu yaşamasına müsaade etmeyecektir. Bayram sabahından itibaren kesilecek kurbanların kimsesizler, yoksullar, fukara ve hali vakti yerinde olamayanlar öncelikli olmak üzere paylaşılması bu iklimin tezahürüdür.

Belki bu Kurban Bayramında imkânları elvermediği için kardeşlerimizden bazıları kurban ibadetini yerine getirememenin burukluğunu yaşayacak, bazı kardeşlerimiz de istediği kadar ve gönlünce muhtaçlara yardım ulaştıramamanın hüznü ile kederlenecek. Ancak, bayramın verdiği coşku, bayramlarda yaşanan dayanışma, bayramların yaydığı ulvi hava, o burukluk ve kederlere de çare olacaktır. Bizim bu bayramda ve bu bayram vesilesiyle hiç aklımızdan çıkarmadığımız husus, bizim coğrafyamızda, inananların kurban ibadetini, dilediğince yerine getirmesine imkân sağlayacak zenginliği oluşturmaktır. Yoksula ve ihtiyaç sahibine yardım etmekten kimsenin imtina etmediği ülkemiz de, bir üretici kuruluşu olarak bizim hedef ve arzumuz yoksulluğu yok etmektir.

Bu toprakları alın teriyle sulayıp, nakış gibi işleyerek ve onun bereketine bereket katarak bayramların bu topraklar üstünde ağız tadıyla kutlanması için çaba gösteriyoruz. Türk çiftçisi olarak, kimsenin bayramları boynu bükük ve hüzünlü geçirmemesi, hiçbir anne ve babanın yoklukla içinin burkulmadığı, hiçbir evladın gönlü kırık şekilde bayramı karşılamaması tek arzumuzdur. “Yoksulluğu yok etmiş” bir Türkiye için üzerine düşeni eksiksiz yapmanın verdiği huzur ve daha iyisini yapma, daha çok üretme, daha çok haneyi zenginlikle buluşturma konusundaki sarsılmaz irade ve kararlılığımız ilânihaye sürecektir. Bu topraklarda bir ve bütün olarak yaşadığımız bayram coşkusu ve mutluluğunu gösterdikleri kahramanlığa borçlu olduğumuz aziz şehitlerimizle gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnet dualarıyla anar, tüm üyelerimizin, bütün çiftçilerimizin, hemşehrilerimin, aziz milletimizin ve tüm inananların mübarek Kurban Bayramını tebrik eder, bu rahmet ve bereket günlerinin hayırlara vesile olmasını dilerim.”

www.recepkonuk.com.tr