Panagro Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Avanslarla Çiftçiyi tarlada koruyan Konya Şeker, tarlada ki maliyetleri aşağı çekerek Tüketiciyi de rafta kolladıKonya Ovası’nda üreticinin hububata göre ekonomik değeri daha yüksek ürünler üretmesine imkân sağlayacak stratejileri adım adım uygulamaya koyan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, tarımsal sanayiye yönelik yatırımları peş peşe gerçekleştirirken, üreticilere olan ekonomik desteğini de esirgemeyerek, “Üretime destek Konya Şeker’in işi” dedirtiyor.

2014-2015 yılı kampanya döneminde yapılacak pancar sökümü ve üreticilerin bu aylarda başladığı ekime de katkı olması amacıyla 24 milyon 488 bin 167 lira tutarındaki 5 milyon 777 bin litrelik motorin avansı dağıtımına bugün(Perşembe) başlandı. Bugün 3’sü dağıtılan motorin desteğiyle birlikte, bu kampanya döneminde üreticilere verilen destek toplamda 208 milyon 890 bin 294 liraya ulaşacak.

Üretimin her alanında var olan ve üretime verdiği katkılarla da bu farkını ortaya koyan Konya Şeker,  bu yıl ayçiçeği fiyatlarının açıklanmasında da farkını ortaya koyarak Türkiye’de ayçiçeğine en yüksek fiyatı verdi ve üretici ile üretime yapılan desteğin nasıl olacağını da gösterdi. Konya bölgesine kazandırılan yatırımlar kadar önemli olan hususun tarladaki üretimi kolaylaştırmak ve üretime destek olmak olduğunu vurgulayan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker’in üreticinin üretim sahasındaki en büyük destekçisi olduğunu belirterek, şunları söyledi;

“Konya Şeker üreticinin üretirken neye ne zaman ihtiyacı olduğunu bilen bir şirkettir. Biz üreticinin kullanacağı tohumu da, gübreyi de, motorini de günü gününe hesap ediyoruz. Üreticinin nakit ihtiyacının da ne zaman olacağını biliyoruz ve biz bizim üreticimiz üretmek için kimseye boyun bükmesin istiyoruz. O nedenle de pancar tohumu henüz tarlaya atılmadan üreticimizi hem tarlada kullanacağı girdilerle hem tarlada pancar büyürken hasada kadar nakdi ve ayni avanslarla destekliyoruz. Yani onları tarlada yalnız başlarına bırakmıyoruz. Kısa bir süre sonra pancar hasadı başlayacak. Hasatla birlikte üreticinin motorine ihtiyacı olacak. Biz işte ihtiyaç olan zamanda üreticinin yanındayız. Motorin avansı sadece pancar hasadı öncesi üreticimizin elini rahatlatmakla kalmıyor, üretici önümüzdeki yılın hububat ekimi için de tarlasını hazırlayacağı bir dönemde ve bu avans üretici açısından o açıdan da önemli. Verdiğimiz avans desteğinin Konya Ovası’nda üreten herkesi daha çok üretmek konusunda cesaretlendirdiğini, üreticiyi tarlaya tohumu atmak için namerde muhtaç olmaktan kurtardığını biliyoruz. Onun için de eldeki imkânları zorlayarak üreticiyi tarlaya tohum düşmeden desteklemeye başlıyor ve bu desteğimizi hasada kadar aralıksız sürdürüyoruz.”

“Konya Ovası üretmekten vazgeçmeyecek. Konya Ovası bugün ürettiği her ürünün tonajını katlayacak” diyen Pankobirlik Genel Başkanı Konuk, sözlerini şöyle bitirdi;

“Konya Ovası bugün az ürettiklerini ya da hiç üretmediklerini de üretecek, hem de hatırı sayılır miktarlarda üretecek. Konya Ovası’nın bu potansiyeli var. Konya çiftçisinin bu kabiliyeti var. Biz destek olacağız çiftçi üretecek, üretici daha çok üretecek biz işleyeceğiz ve Konya’yı dünyanın gıda üssü, gıda vadisi haline getireceğiz. Yatırımları nakış hassasiyetiyle Konya’nın dört bir yanına işlememizin gayesi budur. Hedefi budur. Konyalı üretecek biz işleyeceğiz. Konyalı üretmek için tarlaya her adım attığında en büyük destekçisi biz olduk, olmaya da devam edeceğiz.”

Konya Şeker, 2014-2015 yılı kampanya dönemi içerisinde üreticilere ilaç, tohum, gübre, şeker, şekerli mamuller ve süt ürünleri olmak üzere 69 milyon 990 bin 635 liralık ayni avans verdi. Üçü motorin, ikisi nakit, biri Ramazan Bayramı ve diğeri de ekim avansı olmak üzere 138 milyon 899 bin 658 lira tutarında 7 kez nakdi destek sağlayarak toplamda üreticilere 208 milyon 890 bin 294 liralık katkıda bulunmuş oldu.