Panagro Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk "Konya Şeker Ailesinin İftar Sofrası Büyüdükçe, On binlerce Çiftçinin Sofrası Zenginleşiyor"Konya Şeker’in her yıl geleneksel olarak çalışanlarıyla yaptığı iftar yemeği programı bu Ramazanda 5 ayrı kampüste gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıllarda sadece bir kampüste tek seferde gerçekleştirilen ve Konya Şeker çalışanlarının katıldığı iftar programı her yıl artan çalışan sayısı nedeniyle bu seneden itibaren her kampüste ayrı ayrı yapılmaya başladı. Geçtiğimiz Pazartesi günü ilki Seydişehir ile Beyşehir İlçelerinin ortasında yer alan Seydibey Kampüsünde gerçekleştirilen iftar programı, Salı günü Panagro Kampüs iftarı ve Çarşamba günü Çumra Şeker Entegre Tesisleri’nde yapılan ve rekor bir katılımın gerçekleştiği iftar programlarıyla devam etti. Perşembe günü Altınekin kampüsünde düzenlenen iftar programında bir araya gelen Konya Şeker camiasının son iftarı ise Cuma günü Cihanbeyli’de gerçekleştirildi.

5 ayrı kampüste 5 gün boyunca gerçekleştirilen iftar programlarının tamamına Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk ile birlikte Kooperatif Yönetim Kurulu Üyeleri ve Konya Şeker ile Anadolu Birlik Holding’in üst düzey yöneticileri de katıldılar. Her bir kampüs bünyesinde gerçekleştirilen iftar programına o kampüs bünyesindeki işletmelerde çalışanlar ile bölge ziraat teşkilatı personeli katılırken, Çumra Şeker Entegre Tesislerinde yapılan iftar programında Konya Merkez Kampüsü personeli ile Karaman’da Kurulu Geleneksel Ürünler Üretim Tesisi, Holding ve Panek çalışanları da yer aldı. İftar programlarının ilkini teşkil eden Seydibey’deki iftar programını 350’ye yakın çalışanıyla gerçekleştiren Konya Şeker’in Panagro’daki iftarında yaklaşık 1.100 çalışan yer aldı. Çumra Şeker Entegre Tesislerinde Mübarek Kadir Gecesi düzenlenen iftar programına 3 bine yakın Konya Şeker çalışanı iştirak ederken, büyük şehirlerdeki geniş katılımlı iftar manzarası kampüs bahçesine hâkim oldu. Yaklaşık 3 bin Konya Şeker çalışanı yapılan toplu iftardan sonra Çumra Şeker Entegre Tesisleri Bünyesinde inşa edilen Yavuz Sultan Selim Camisinde okunan mevlüt ve kılınan teravih namazına katıldılar. Çumra Şeker’deki rekor katılımlı iftar programından sonra Perşembe günü Altınekin’de düzenlenen iftar yemeğini 350 çalışanıyla gerçekleştiren Konya Şeker, Ramazan Bayramı öncesi son iftar programını 450 çalışanın katılımıyla Cihanbeyli Kampüsünde düzenledi. 5 ayrı kampüste düzenlenen iftar programına toplamda 5300 Konya Şeker çalışanı iştirak ederken iftar programlarının tamamına katılan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, çalışanlara hitaben yaptığı konuşmalarda Konya Şeker’in artık tek bir salona ve tek bir mekâna sığamayacak kadar büyüdüğüne dikkat çekti.Konya Şeker’in kurduğu iftar sofrasının genişledikçe, köydeki üreticinin sofrasının da zenginleştiğini vurgulayan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker çalışanlarının alelade bir işte çalışmadığını, Konya Şeker’de çalışırken hem kendi ekmeklerini kazandıklarını hem de üreticinin ekmeğini büyüttüklerini belirttiği konuşmasında özetle şunları söyledi;

“Konya Şeker ailesi şükür ki, bugün bir kerede ve bir salonda iftar edemeyecek kadar büyüdü. Şimdi 7 kampüsümüzde binlerce el her gün her iftarda şükür ve bereket dualarıyla açılıyor. Bu ailenin iftar sofrasına eklenen her sandalyenin bizim için başka ve daha büyük bir anlamı var. Burada artan her sandalye tarlada, köyde ekmeğin biraz daha büyümesi anlamına geliyor. Toprağın bereketinin artması anlamına geliyor. Toprağın bereketinin kıymetlendirilmesi anlamına geliyor. O toprağı işleyenlerin sofrasına bir tencere, bir tabak daha yemek eklenmesi anlamına geliyor. Ramazanların ramazan gibi huzur ve bollukla idrak edilmesi anlamına geliyor. Bu ailenin iftar sofrasının büyümesi bayramlarda yokluk ve yoksulluluğun kırdığı, üzdüğü kalplerin sayısının azalması anlamına geliyor.

Buradaki her arkadaşımın şunu özellikle bilmesini istiyorum; siz burada alelade, sıradan bir işte çalışmıyorsunuz. Siz burada sadece kendi ekmeğinizi kazanmıyorsunuz. Siz kendi ekmeğinizi kazanırken onlarca köyde yüzlerce hanede binlerce insana da ekmek uzatıyorsunuz. Siz burada kendi ekmeğinize sıkı sıkıya sarılmakla, tarlada, köyde çalışan on binlerin de ekmeğine sahip çıkıyorsunuz.Burası almak isteyene sevap kapılarını açan bir kurum. Burasının hem sevabı bol, hem vebali çok. Burada dua almak kolay. On binlerin sofrasında edilen şükür dualarından burada az, çok emeği olan herkes nasip alıyor, nasipleniyor. Yani alın terini akıtan, işinin hakkını veren herkesi her gün hayır dualarıyla nasiplendiren bir kurum burası. Ancak bu işin sadece bir yönü, burası aynı zamanda vebali de çok olan bir kurum. Bu kurumdaki herkesin yaptığı işin bir mesuliyeti, bir vebali var. Bu kurumda on binlerce insanın hakkı var. Bu kurumda çalışan herkesin her saniyesinde onların hakkı ve payı var. Sizin evinize götürdüğünüz her ekmekte onların payı var. Sizin burada, bu kurumda yaptığınız her doğru iş, aldığınız her isabetli karar, sarf ettiğiniz her emek, akıttığınız alın ve akıl teri bu kurumun elinin değdiği, şefkat ve bereket elinin uzandığı on binlerce ailenin hayatını etkiliyor. Bu kurumun vesile olduğu ve çiftçide karşılık bulan, her hizmet, her yatırım, her üretim için Konya’nın, Türkiye’nin dört bir yanında bu kuruma edilen dualarda size de yer veriliyor, siz de nasipleniyorsunuz.On binlerin mesuliyetini taşımak zordur. On binlerin üzerinde hakkı olan bir kurumda çalışmak büyük bir idrake sahip olmayı da gerektirir. Yani bu kurumda çalışmak iş ahlakını aşan bir erdeme de sahip olmayı gerektirir. Şunu asla unutmayın siz burada yaptığınız işle on binlere karşı sorumlusunuz. Siz burada mesleki becerinizi sadece bu kurum için değil on binler için kullanıyorsunuz. Siz bu kurumda yaptığınız iş sebebiyle on binlerle helalleşmek zorundasınız. Yani bu kurumda kimsenin hata yapma lüksü yok. Bu kurumda hiç kimsenin işi savsaklama lüksü yok. Bu kurumda hiç kimsenin kabiliyetlerini kendi için kullanma, kabiliyetlerini saklama, becerisini kullanmama lüksü yok. Çünkü bu kurumda yapılan her hatanın, her ihmalin, her savsaklamanın bedelini on binlerce çiftçi ödüyor. Bu kurumda iş başında bu kurum için harcanmayan mesaide on binlerin hakkı var. Bu kurumun kaybettiği ya da kazanamadığı her kuruşta on binlerin hissesi var. Bir gün bu kurumdaki aktif çalışma hayatımızı noktaladığımızda biz bir birimizle helalleşebiliriz, ancak unutmayın ki, asıl helalleşme bu kurumda hakkı olan on binlerle Rabbimin huzurunda olacak.Hepinizin bu idrakte olduğunu biliyorum. Hepinizin bu kapıdan içeri adım atarken o mesuliyeti hissettiğine inanıyorum. Çünkü bunun ispatı kurumumuzun seyrinden belli. Sizler bu idrakte olduğunuz için ülke tarımsal sanayinde bir tarih yazıyorsunuz.

14 yılda aldığımız mesafeyi biliyorsunuz ve bunları bu mübarek gecede tek tek anlatmayacağım. Ancak hepinizin de bildiği gibi bu kurum son on yıldır her Ramazan ayına biraz daha büyüyerek girdi. Her Ramazan ayına eriştiğimizde bu kurum daha çok istihdam sağladı, daha çok hemşehrimize iş ve aş imkânı sundu.

Allah’a şükür hiçbir Ramazan ayına yatırım yapmadan, bir üretim tesisini açmadan girmedik. Her Ramazan ayına eriştiğimizde bizim bölgemizde çiftçi bir önceki Ramazan’a göre daha çok üretti, daha çok kazandı. Çünkü bu kurum onların daha çok üretmesi, daha çok kazanması için zemin hazırladı. O nedenle bu kurumda çalışan herkes, Konya Şeker Ailesinin her ferdi, her Ramazan’ı gönül huzuru ile karşılayabilir ve idrak edebilir, her bayramı bayram gibi kutlayabilir.”