Panagro Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Çumra Şeker Kampüsü'nü imamlar ve din görevlileri gezdi.

Çumra Şeker Entegre Tesisleri’ni gezen Konyalı cami imamları ve din görevlileri televizyonlardan duydukları ve basından okuduklarının hayal gibi geldiğini, yapılanları gözleriyle görünce yapılanlarla iftihar ettiklerini söylediler.

İmamlar, yaptığı hizmetlerden dolayı Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’a teşekkür ederken, ettikleri dualarla da Koya Şeker çalışanlarına Allah’tan yardım niyaz ettiler.

Konya Şeker’in teknoloji ve üretim üssü Çumra Şeker Entegre Tesisleri’ni ziyaret eden Konya’daki camilerde görev yapan imamlar ve din görevlileri, tesisler hakkında yetkililerden bilgi aldılar.

Gezi için Çumra Şeker Entegre Tesisleri’ne giden din görevlilerini Tesisin Sosyal Hizmetler ve İdari İşler Müdürü Dede Ülker karşıladı. Dede Ülker, imam ve din görevlilerine Çumra Şeker Tesisleri’ni gezdirdi ve her birim hakkında tek tek bilgi verdi. Konuşmasında yeni yatırımlardan da bahseden Ülker, Konya Şeker’i dünyanın takip ettiğini ve din görevlilerinin dualarına ihtiyaç duyduklarını söyledi. Programda din görevlileri ve imamlara toz ve küp şeker üretim tesislerinin yanı sıra muz ve domates seraları, Torku Çikolata tesisleri ve son olarak da angusların bulunduğu Taşağıl Damızlık Çiftliği gezdirildi.

Program sonunda büyük bir hayranlıkla gezdiklerini belirttiği tesisler hakkında yorum yapan Konya Selçuklu İlçe Müftüsü Ali Okutan bir konuşma yaptı. Okutan konuşmasında şunları söyledi:

“Konya Şeker Fabrikasını 1977 yılında İmam Hatip Lisesi’nde okurken öğretmenlerimizle birlikte ziyaret etmiştik. 34 yıl sonra da Konya Şeker’in Çumra’da bulunan Tesislerini ziyaret ettik. Bu vesileyle bu programın hazırlanmasında emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum. Gerçekten 1977 yılında gördüğümüz o Fabrikayla bugünkü Konya Şeker’i kıyas etmemiz mümkün değil. Aldığımız bilgiler çerçevesinde şunu bir cümleyle özetlemek isterim; ülkelerin, şehirlerin, beldelerin örnek aldığı, önder kabul ettiği gerçekten gururlandığı, gurur duyduğu unsurlar vardır. Biz gerçekten Konya’mızın manevi mimarı Hz. Mevlana ile övünürüz. Çünkü O, Konya’nın dünyada tanıtılmasına vesile olmuştur. Bugün burada Çumra Şeker’i ziyaret ettik ve neticede şunu gururla söylüyoruz ki Çumra Şeker Entegre tesisleri bazı noktalarda dünyada tek sistem. Tesisin Konya’mızın gurur kaynağı, ülkemizin memleketimizin gurur kaynağı olduğunu gördük. Ben çalışmalarınızda başarılar diliyorum. İnşallah Konya Şeker bu çalışmalarıyla ülkemize ve gelişmekte olan ülkelere örnek olacaktır ve inşallah memleketimizin, ülkemizin şanını, şerefini bütün dünyaya yayacaktır. Bu vesileyle Konya Şeker’e başta Recep Konuk Bey’den bütün çalışanlarına, Konya Şeker’in bütün ortaklarına, çiftçilerimize başarılar diliyorum. Cenabı Hak’tan sağlık ve afiyetler diliyorum.”

Konya İl Müftü Yardımcısı Dr. Mustafa Çoban da ayet ve hadisler ile din alimlerinin sözlerine atıf yaptığı konuşmasında şunları ifade etti;

“Kuran-ı Kerim’de insan için ancak çalıştığının karşılığı vardır buyruluyor. Efendimizde insanlar elleriyle kazandıklarından daha hayırlı bir şey yememiştir buyuruyor. Beldemizin manevi mimarlarından olan Hazreti Hadimi Hazretleri ‘Kişi odur ki ardında koyar bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser’ diyor. Aslında bu tesisler gerçekten Konya’mızın, ülkemizin medarı iftiharı tesisler. Hz. Mevlana Diyor ki, dün söylenenler dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım. Burayı yöneten insanlar dünü dünde bırakıp geleceğe farklı bir vizyonla farklı bir perspektifte bakarak işlerini yapmışlar, güzel şeyler geliştirmişler. Başkanımızın bir sözü de benim çok dikkatimi çekti; ‘Çumra Şeker Çoban Yıldızı Gibi Doğdu Güneş Gibi Parlayacak’ diye. Ümit ediyoruz ki ülkemizin, şehrimizin, beldemizin geleceğinde Konya Şeker güneş gibi parlayacak ve bizim geleceğimizi aydınlatacak. Yine yetkili kardeşlerimizden aldığımız bilgilerde çok farklı alanlarda üretim yaptıklarını ve yapmayı planladıklarını öğrendik ve iftihar ettik. İşte balıkçılıktan seracılığa kadar ana hizmet dalları dışında da üretimler başlayacak. Bir de benim belki en çok hoşuma giden şey; bitkilerin, zirai mahsullerin genetik kodlarıyla çok oynandığı bir dönemde, hatta soysuz bitkilerin arttığı bir dönemde organik üretime yönelmeleri, bizim geleceğimiz açısından da, neslimizin geleceği açısından da çok önemli. Burada bulunmaktan ve sizlerle zamanı paylaşmaktan dolayı çok mutlu olduk. Dua ediyoruz, Rabbim memleketimiz, milletimiz için çalışan kardeşlerimizin bu çalışmalarını kolaylaştırsın, onlara yardım etsin. Onların ufuklarını açsın ki bizlere yeni yeni hizmetler, ürünler sunsunlar. İnşallah Konya Şeker ülkemizin sanayisinde suya atılan bir taş gibi hale hale genişleyecek ve her tarafı hareketlendiren her tarafı bereketlendiren bir yolun nüvesi olacak, kaynağı olacak diye dua ediyoruz ve tekrar teşekkür ediyoruz.”

Tesisleri büyük bir dikkatle ve heyecan içinde gezen din görevlilerinden bazıları ise izlenimlerini şu sözlerle paylaştılar;

Mehmet Çiçekdağı: Gerçekten güzel bir tesis. Başarılarınızın devamını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum. Çumra Şeker Entegre Tesislerindeki gelişmeleri yakından görmüş olduk. Gerçekten fevkalade, dünyada lider olacak bir tesis.

Bekir Akdemir: Şu anda gördüğümüz tesislerden gerçekten son derece memnun kaldık. Daha önceden de bir vesileyle gelmiştik tesislere. Fakat burada günden güne daha ileri safhada teknoloji kullanılmış. Şu anda içinde bulunduğumuz seralarda daha önceden topraklı üretim yapılıyordu. Ben topraksız tarım ve üretimi yeni gördüm ve son derece memnun oldum. Ülke ekonomimize katkılarından dolayı Konya Şeker ve çalışanlarına teşekkür ediyorum.

Nuri Adıgüzel: Aslen Beyşehirliyim. 1974’lü yıllarda Konya’ya gelmiştik. Konya’da karşılaştığımız şey sanayi olarak, Konya Çimento, Krom Magnezit Fabrikası, bunun yanında kendi yöremizde olan Şeker Fabrikası. Bu üç fabrikayı Konya’da yıllarca gördük. Daha sonra bir baktık ki Konya’da büyük bir fabrika yok! 1974 yılında Konya’da sanayi sektöründe bir de traktör fabrikası Rahmetli Erbakan öncülüğünde kuruldu oldu dört. Daha bu yakın zamana gelene kadar Konya’mızda büyük bir fabrika kurulmadı. Son dört beş yıl içerisinde gördük ki bütün bunların da üzerine çıkacak bunların da üzerinde Türkiye’de ilk 34’e giren bir Çumra Şeker Tesislerinin Konya Şeker Fabrikasının kurduğunu duymuştuk ve geldik bugün canlı olarak burayı gördük. Televizyonlarda Recep Bey ve diğer yetkililer anlatıyordu bize biraz hayal geliyordu fakat bugün bir gezdik ki şunu da yaptık bunu da yaptık hepsini böyle canlı canlı gördük sanki ekonomiyle ilgili yapmadık bir şey bırakmamışlar. Gerçekten hayretler içerisinde kaldık. Bunu bir iftihar vesilesi olarak söylüyorum ben bir Beyşehirli olarak söylüyorum şu tesis Beyşehir’e niye yapılmadı? Beyşehir’den niye bir Recep Konuk çıkmadı diye gerçekten hayıflanıyorum. Yani gerçekten böyle insanları, böyle girişimci, böyle ileri görüşlü insanları bu memleket gerçekten hak ediyor, istiyor. Böyle girişimci insanlara, böyle ileriyi gören insanlara, teknolojiyi ülkemize, memleketimize, Konya’ya getiren insanlara ihtiyacımız var. Ben bu yetkililere, bu insanlara gerçekten teşekkür ediyorum. İftihar ediyorum bir Konyalı olarak. Ülkemize, Konya’mıza, çevremize böyle ekonomik yönde her yönde katkıda bulunduğundan dolayı bütün yetkililerden Allah razı olsun diliyorum. Yapacakları çalışmalardan Cenabı Hak’tan muafiyetler diliyorum, teşekkür ediyorum. Son olarak şunu da önemle vurgulamak istiyorum. Bu eseri meydana getiren Recep Konuk Başkan’a Çumralıların çok teşekkür etmesi lazım. Aralarından çıkan bu liderin kıymetini bilsinler. Recep Başkan’ın bölgeye kazandırdıkları canlı olarak gezilip görüldüğü zaman gerçek şekilde anlaşılıyor. Gerçekten ben anladım kendisine teşekkür ediyorum. Konya adına, memleketim adına teşekkür ediyorum. Hepsinden Allah razı olsun diyorum, saygılar sunuyorum.”

www.recepkonuk.com.tr