Panagro Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

CİBE’den Türkiye’ye AB desteği

CİBE kongresinin ardından Çumra Şeker Entegre Tesisleri ve Mevlana Müzesi ziyaretlerini gerçekleştiren heyet, Rixsos Hotel’de yapılan “ Lirik Tarihi “ gösterisini de izlediler. Gösteri sonrası verilen Gala yemeğinden sonra heyet adına konuşan CİBE Genel Başkanı Campen, Türkiye’nin AB üyeliğine mutlaka girmesi gerektiğini ifade ederken, “Politik seviyede AB’ye girip girmeme konusundaki görüşmeler sürüyor. CİBE olarak biz biliyoruz ki; birkaç yıl içerisinde Türkiye’yi AB içerisinde göreceğiz. Biz şu anda politika hakkında değil ama, politikacıları zorlamak adına çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Pankobirlik ve Konya Şeker’in gerçekleştirdiği kongreden sonra Çumra Şeker Entegre Tesislerini gezen ve Çumra Şeker Entegre Tesisleri’nde gördükleri sıvı şeker ve bioetanol gibi yatırımları ilgiyle izlediklerini ifade eden CİBE üyesi ülkelerin temsilcileri, Çumra Şeker Entegre Tesisleri’nin mükemmel bir yapıya kavuşmuş olduğunu bildirdiler.

Çumra Şeker Entegre Tesislerindeki seraları da gezen heyet, buradan Mevlana Müzesi’ne geçti ve tüm dünyanın tanıdığı büyük düşünür Mevlana’nın felsefesini öğrendiler. Mevlana ziyaretinden çok etkilendiklerini söyleyen CİBE Genel Başkanı Jem Van Campen, “Mevlana ziyaretimizde şunu öğrendik. Burada belli bir süre bekletildikten sonra dergaha kabul edilmeden önce ayakkabılarının yönünün dışarıya doğru döndürüldüğünü öğrendik. Burada öğrendik ama,biz içeriye doğru döndürmeye çalışacağız” diye konuştu.

CİBE Genel Başkanı ve Hollanda Pancar Üreticileri Birliği Başkanı Jem Van Campen kongre ve Konya’da karşılaştıkları mükemmel organizasyonla ilgili şunları söyledi; “Türkiye’de ilk kez düzenlediğimiz ve Pankobirlik ile Konya Şeker’in ortaklaşa organize ettikleri kongre ve sonrasında Türkiye’nin genç, çalışkan ve başarılı bir dinamik nüfusa sahip olduğunu gördük. Bu bölgenin Anadolu’nun, toplu halde yaşamın Avrupa dahil insanoğlunun ilk yerleşim merkezlerinden birisi olduğunu biliyoruz. Sadece şekerle ilgili değil ama, şekerin dışında da birçok şeyleri yaptığınızı gerçekleştirdiklerinizi gördük.

Burada bulunan tüm CİBE üyeleri adına,çok sıcak misafirperverliğiniz için başta Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk olmak üzere, emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum.”

Konuklar daha sonra Türkiye’nin en ünlü gösterilerinden birisi olan ve dünya liderlerinin ayakta alkışlayarak izlediği Lirik Tarihi gösterisini büyük bir dikkatle izlediler. Lirik Tarihi gösterisinin ardından konuklar,gösteriyi ayakta alkışladılar.

Lirik Tarihi gösterisi ve Gala yemeğinin ardından Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk’u kutlayan CİBE Genel Başkanı Jem Van Campen ve beraberindeki CİBE üyeleri, büyük bir mutluluk içerisinde Konya’dan ayrıldılar.

www.recepkonuk.com.tr