Panagro Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Başkan Konuk'tan motorin müjdesi.

Üreticilere Bu Kampanya Döneminde Toplam 180 Trilyon Liralık Destek Verildi
Ülkemizde yaşanan kuraklığın etkisiyle zor günler geçiren üreticilerin her zaman yanında olan ve destekleriyle üreticileri hiç yalnız bırakmayan Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk yine üreticileri sevindirecek bir karara imza attı. Konuk, zorda kalan üreticileri rahatlatmak amacıyla yaklaşık 20 trilyon lira tutarındaki 7 milyon litre motorinin dağıtılmasına başlandığını söyledi.

“Konya Ovası’nda yaşanan kuraklıktan etkilenen kesimin başında hiç kuşkusuz üreticilerimiz gelmektedir” diyen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, bu yıl içerisinde tarımsal ürünlerden yeterli verimi alamayan üreticilerin ciddi ekonomik sıkıntı içine girdiklerini söyledi. Üreticilerin içinde bulundukları sıkıntıyı en aza indirmek için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Konya Şeker olarak desteklerini esirgemediklerini kaydeden Konuk, üreticilerin ekime gönül rahatlığı içinde hazırlanmaları için mazot desteğinin 3.sünü de vermeye başladıklarını vurguladı.

Üretim Desteklenmeli
Küresel ısınma kaynaklı kuraklıktan tüm dünyanın etkilendiğini ve bu etkilenmenin başında da tarımsal ürünlerin geldiğini belirten Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, bu nedenle Türkiye dışındaki ülkelerin tarımsal üretime ve özellikle de gıdaya büyük önem verdiklerini ve tarımı desteklediklerini kaydetti. Konuk, “Tüm dünya ülkeleri tarıma olan desteklerini artırıyor ve üreticilerine sahip çıkıyor. Tarımsal girdileri aşağı çekerek üreticilerinin daha çok üretim yapmalarına imkan tanıyor. Ülke olarak bizimde üretimin artması, gıdada dışa bağımlı olmanın önüne geçmek için pahalı girdileri aşağı çekmemiz ve üreticilerimize daha çok üretim yapma imkanı sağlamamız gerekiyor. Yoksa, bu pahalı girdilerle üretim yapmak giderek zorlaşacak ve bu da bizi gıda da dışa bağımlı bir ülke haline getirecek” dedi.

180 Trilyonluk Destek Sağlandı
Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, bu kampanya dönemi içerisinde gübre, tohum, şeker ve diğer ayni yardımların yanında 2’si nakdi avans, 3’ü de mazot desteği olmak üzere üreticilere toplam 180 trilyon liralık katkı verildiğini söyledi.

2008-2009 yılı kampanya dönemi içerisinde üreticilere nakdi avans olarak 53 trilyon, gübre, ilaç, tohum, şeker ve şeker süt ürünlerinden oluşan ayni destek için 65 trilyon lira ile yine bu kampanya dönemi içerisinde ise 62 trilyon lira tutarında 20 milyon litre motorin olmak üzere toplam 180 trilyon liralık katkı verilmiş oldu.

www.recepkonuk.com.tr