Panagro Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk üreticileri, üretimde ve sorunların çözümünde ortak akla kattı

Pankobirlik Genel Başkanlığı görevine seçildiği günden bu yana üreticilerin yanında olmayı sürdüren ve üreticilerin sorunlarına çözüm bulmak, üretimin devamlılığını sağlamak için gecesini gündüzüne katan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, bu Ramazan ayında iftardan sahura kadar olan zamanını üreticilerle birlikte geçirdi. 23 gün içerisinde 27 köy, kasaba ve beldeyi dolaşarak, üreticilerle Ramazan Sohbetlerinde buluşan Konuk, üreticilerin meselelerini, istek ve taleplerini dinledi ve Konya Şeker’in yaptığı yatırımlarla bölge çiftçisini gelecekte hangi tehdit ve tehlikelerden korumayı amaçladığını da ilk ağızdan anlattı.

12 yıldır Pankobirlik Genel Başkanlığı görevini yürüten ve bu zaman diliminde üreticilerin birçok sorununa çözüm üreten Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, göreve başlar başlamaz pancar alım kantarlarının 24 saat açık kalmasını ve üreticilerin mağduriyetlerini giderecek tedbirleri Konya Şeker’in süratle geliştirmesini sağlamış ve ardından da üreticilerin daha çok üretmesine ve daha çok kazanmasına vesile olacak olan tarımsal sanayi yatırımlarına ağırlık vermişti. Konuk yönetimindeki Konya Şeker yatırımlara odaklanarak, son 12 yılda üretici ortaklarına, 1.2 milyar dolarlık yatırım kazandırmış ve üreticilerinin daha çok ekim yaparak, daha çok kazanmasının da önünü açacak onlarca tesisi tamamlamıştı.


Bu Ramazan ayında gündüz mesaisini Konya Şeker’in işlerine ve yatırımlara tahsis eden Recep Konuk, İftardan sahura kadar ise Ramazan Sohbetleri vesilesiyle köy ve beldelerde üreticilerle buluştu ve üreticilerin sorunlarını görüştü, üreticilerle karşılıklı meşverette bulundu ve onları ortak akla kattı. Günde 2-3 ziyaret gerçekleştirmeye gayret eden Konuk, Ramazan’ın başlangıcından bugüne geçen 23 günün tamamında zorunlu olarak gerçekleştirdiği birkaç günlük Konya dışı programı haricinde tüm Ramazan gecelerini köy ve kasabalarda geçirdi.
Bu çerçevede toplam 27 köy, kasaba ve beldeye misafir olan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, gittiği yerlerde yoğun bir ilgi ile karşılaşırken, üreticilerin hem dert ve isteklerini dinledi hem de samimi bir sohbet gerçekleştirdi. Kendisinin de bir çiftçi olduğunu ve en çok keyif aldığı şeyin köy havasını teneffüs etmek, köy odasında, kahvesinde sohbet etmek olduğunu vurgulayan Konuk, günün 24 değil de 48 saat olmasını kendisinden çok kimsenin isteyemeyeceğini belirtti.
Üreticilerle her zaman bir arada olduğunu, bir arada olmak için gayret sarf ettiğini, sohbete, muhabbete daha çok zaman ayırmayı arzu ettiğini ancak, neticede bir kişinin takatinin ve zamanının sınırlı olduğunu, zaman zaman çiftçinin işleriyle, üreticinin emaneti olan kurumların işleriyle meşguliyetten, muhabbete, sohbete daha fazla zaman ayıramadığını belirten Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk şunları söyledi;
“Bedenen her zaman, her dakika bir arada olamıyorsak, bu isteksizliğimizden değil, zamanın yetersizliğindendir. Biz tarlada tapanda, köyde her gün görünmüyor olabiliriz ancak unutmayın ki, gönlümüz size sizden daha yakındır ve aklımızdan siz ve sizin işleriniz bir an olsun bile çıkmıyor. Siz bu görevi bana emanet ederken bu kurumun bir şeker fabrikası vardı ve sadece bir kalem ürün yani şeker pancarı üretiyorduk. Sizler bana emanetimize sahip çık, hakkımızı yedirme, malımızı yere düşürme, taş taş üstüne koy diyerek sorumluluk verdiniz. Yapacağım işi siz belirlediniz ve bunun adını siz koydunuz. Benim işim size hizmet, hizmetten vakit buldukça elbette sohbet, muhabbet.

Ben talimatı 1999’da sizden aldım ve gecemi gündüzüme katarak emanetinize sahip çıktım, hakkınızı yedirmemek, ürününüzün yere düşmesini önlemek, sizin için altın yumurtlayan tavuk olan bir fabrikanızı ikiye, ikiyi üçe, üçü beşe, beşi ona, onu yirmiye çıkarmak için çalıştım. Neticede bugün onlarca üretim tesisiniz var. Onlarca da rakibiniz. Her yatırım ve her tesisle sizin adınıza ve sizin için ilgilenmek, onların işlerinin peşinde koşturmak benim birinci vazifem. Ve sizin emeğinizin, sizin ürününüzün üzerinden nemalanmak isteyenlerle, sizin gelirinize göz dikenlerle mücadele etmek benim önceliğim. Bazı kardeşlerimin, arkadaşlarımın, büyüklerimin arzu ettikleri an veya sıklıkta bir araya gelemememiz nedeniyle üzüldüklerini tahmin ediyor, biliyorum. Ancak benim size tavsiyem şudur, siz her gün her dakika biraya gelemiyoruz diye sakın üzülmeyin, eğer ben sizin işlerinizi takip etmezsem, sizin adınıza birileriyle kavgam biterse, zamanımı sizin emanetinizle meşguliyet dışında geçirirsem benden hesap sorun, o zaman üzülün.

Bizim size muhabbetimizin, sizinle muhabbetimizin en büyük nişanesi yapılan yatırımlar, gerçekleştirilen hizmetlerdir. Şahsen hiçbir zaman aklımdan çıkarmadığım husus şudur, biz sizler sayesinde, sizin adınıza ve sizin için bu görevleri yürütüyoruz. O nedenle bizim, rüyalarımız, uykumuz bile size tahsislidir. Sizin verdiğiniz güven ve destek kıymetlidir ve ona layık olmak her babayiğidin harcı değildir. Bu güven ve desteğe layık olmak için geceyi gündüze katmak gerekiyor. Sizin işlerinizi akıldan bir dakika dahi çıkarmamak gerekiyor. Kimseden, hiçbir güçten korkmamak gerekiyor. Saldırıları cesaretle göğüsleyip, bazen sineye çekip sizin adınıza sizin işlerinizi kolaylaştıracak, size kazandıracak yatırımları yapacak yürekliliği sergilemek gerekiyor.

Devam edenlerle birlikte 28 üretim tesisi var kurumun. Kooperatif, Pankobirlik, binlerce çalışan ve 10’larca kalem üretim. Hepsi ile hergün her dakika ilgilenmek, gözünüzü kulağınızı bu işlerin üstünden eksik etmemek gerekiyor. Kimin için sizin için. Sizlerle her an ve her istediğinizde bir araya gelemiyorsak bunun sebebi, yapılanların çokluğudur, işlerin sizin adınıza yapılan işlerin sayısının katlanarak artması ve bu işlerin hepsinin sizin adınıza ilgi ile alakaya muhtaç olmasıdır. Hepinizin bildiği gibi bölgemizin dört bir yanını yatırımlarla donattık. Tüm bu yatırımlar sizlerin daha iyi şartlarda yaşamanız, huzur ve refah içinde üretmeniz için yapılıyor. Cihanbeyli’den tutun, Beyşehir ve Seydişehir’e kadar, Altınekin’den tutun Çumra’ya kadar her bölgemizde tesislerimiz yükseldi, yenileri yükseliyor. Bu yatırımlar sizin üretme garantinizdir. Ürününüzün kıymetlenmesinin teminatıdır.”

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un Ramazan buyunca köylere, beldelere, kasabalara ve ilçelere yaptığı ziyaretlere katılım yoğun olurken, Ramazan sohbetleri vesilesiyle buluştukları Konuk’la samimi bir sohbet ortamı bulan üreticilerin yüzlerine ilk ağızdan merak ettikleri sorulara cevap almanın mutluluğu yansıdı. Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’la her şeyi konuşmaktan, bir araya gelmekten dolayı çok mutlu olduklarını belirten üreticiler de, “Biz, başkanımızın bizim için çalıştığını, bizim sorunlarımıza çare bulmak için gece-gündüz koşturduğunu biliyoruz ama, böyle yanımızda olması da bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. Kendisini karşımızda, yanımızda ve içimizde görmek bizim için yaptığı yatırımlar kadar önemli. Hele hele bu ziyaretlerin Ramazan ayında olması ziyareti daha bir anlamlı kılıyor ve teravih namazı sonrası yaptığımız sohbetlerin tadı damağımızda kalıyor. Sohbetlerimiz ufkumuzu genişletiyor, tarımın, köylünün, üreticinin geleceği açısından ümidimiz artıyor” diye konuştular.
Ramazan sohbeti şeklinde geçen ve Ramazan ayı sonuna kadar devam edecek köy ve kasaba ziyaretlerine Konuk ile birlikte Konya Şeker yöneticileri de katılırken toplantılara samimi bir havada ve neşeli bir ortamda gerçekleşiyor. Bu ziyaretler sırasında karşılıklı fikir teatileri yapılıyor ve üreticiler karşılarında gördükleri Genel Başkanlarına sorunlarını aktarıyor ve birinci ağızdan cevaplarını alabiliyor, bazı küçük meselelere Konuk’un talimatıyla anında çözümler üretilebiliyor.

Ramazan süresince gezilerin yapıldığı köy, kasaba ve beldenin sayısı hızla artarken, Başkan Konuk gezmedik köy, belde ve kasaba bırakmayacağını ifade etti. Başkan Konuk bugüne kadar Konya Bölgesi’nden Hayıroğlu, Yarma, Ovakavağı, İsmil, Haşlama, Sazlıpınar ve Hatunsaray, Altınekin Bölgesi’nden Dedeler, Oğuzeli, Akıncılar ve Altınekin merkez, Beyşehir Bölgesi’nden Selki, Çiçekler ve Esence, Cihanbeyli Bölgesi’nden Yapalı, Günyüzü ve Taşpınar, Çumra Bölgesi’nden Alibeyhüyüğü, Okçu, Arıkören, Güvercinlik, İceri Çumra, Karkın ve Gökhüyük, Seydişehir Bölgesi’nden de Gevrekli, Kisecik ile Akcalar’a gezi gerçekleştirdi.

www.recepkonuk.com.tr