Panagro Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Cihanbeyli Belediye Meclisi, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’a “Fahri Hemşehrilik” Beratı verdi.


Cihanbeyli Belediyesi, “Cihanbeyli değişiyor, değişimde imzası bulunanları unutmuyor” temasıyla düzenlediği törenle, ilçe tarihinin en büyük entegre sanayi yatırımının yapılmasına öncülük eden ve ilçedeki istihdam probleminin çözümüne katkısı büyük olan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’a, Belediye Meclisi’nin aldığı ortak bir kararla “Fahri Hemşehrilik Beratı” verdi.

İlçe merkezi ve köylerden gelen vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilen törene Konya Milletvekilleri Mustafa Kabakçı, Dr. Mustafa Baloğlu, Ayşe Türkmenoğlu, İstanbul Milletvekili Mehmet Muş, Cihanbeyli Kaymakamı Kemal Kızılkaya, Cihanbeyli Belediye Başkanı Dr. Mehmet Ali Önal, Belde Belediye Başkanları ile Belediye Meclis üyeleri, muhtarlar ve ilçedeki Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri katıldı.
Cihanbeyli Konferans Salonu’nda düzenlenen törende, ilk olarak Recep Konuk’a Belediye Meclisi’nin fahri hemşehrilik verilmesine dair aldığı karar okundu. Kararda Konuk’a “Cihanbeyli’nin gelişimine ve değişimine, istihdama getirdiği çözüm, bölge ekonomisine sağladığı katkı” dolayısıyla fahri hemşerilik verildiği belirtilirken, kararın okunmasından sonra ilk sözü Cihanbeyli belediye Başkanı Dr. Mehmet Ali Önal aldı. Önal yaptığı konuşmada “Bugün ilçemiz için çok anlamlı bir gün. 2011 yılında böyle bir karar aldık. Bölgemizde 2006 yılında başlayan ve parlayan bir yıldız olan Panplast Sulama Sistemleri Tesisleri bölgemizde 350/ kişiye istihdam sağlamış ve gelecekteki hedefleri ise 500 kişi olarak planlanmaktadır. Bölgemizin kalkınmasına büyük katkı sağlayan Recep Konuk başkanımızın yaptıklarını bir kaç dakikayla anlatmak çok zor. Fakat böyle bir ödülün tarafımdan verilmiş olması beni son derece memnun etti” derken, Belediye başkanından sonra konuşan Cihanbeyli Kaymakamı Kemal Kızılkaya, 2.5 yıllık görev süresi içerisinde gelişime ve değişime şahit olduğunu belirterek “Tarlada izi olanın Harmanda yüzü olur sözünü önemsiyorum. Burada halkın arasında bu sözün ne kadar doğru olduğunu görüyoruz” dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Dr. Mustafa Baloğlu, bugün Cihanbeylilerin Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Konuk’a vefa örneği gösterdiğini belirterek, Konya Şeker’in güvenilir gıda konusundaki hassasiyetini övdü. AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Muş ise Pankobirlik’in çalışmalarını uzaktan takip ettiklerini ancak, burada yakından görme fırsatı bulduklarını söyledi ve Recep Konuk’un dünya standartlarında bir eser kazandırmış olduğunu gördüğünü ifade ederek teşekkür etti. AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu da konuşmasında, Cihanbeyli’de bugün bir bayram havası yaşandığını, bunun nedeninin de Altınekin’den başlayarak bölgemize büyük yatırımlar kazandıran Recep Konuk aramızda ve kendisine de hemşehrimiz diyebileceklerini söyledi ve “Konya Şeker, artık Türkiye’nin bir markası oldu. Bizlerde Torku adından heryerde bahsediyoruz. Bu başarının temelinde sabır, çalışma ve azmin olduğunu burada gördük” diye konuştu. Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı ise bazı sözlerin olduğunu ve bunların yerinde kullanılması halinde anlam kazandığını belirterek, Hz. Hadimi’nin “Kamil İnsan odur ki, bıraka bir eser. Eseri olmayanın yerinde yeller eser” sözünün bugüne çok yakıştığını vurguladı. Kabakçı, “Recep bey eserleriyle yaşamaya devam edecek. Pankobirlikte iyi bir ekip ve aşk var. Eğer, bir insanın memleketine aşkı varsa derdi var demektir. Pankobirlik’teki başarı insanların derdini dert edinenlerin başarısıdır. Recep başkanın Cihanbeyli ilçesine yaptığı yatırımları görmemezlik olmaz. Biz, bu yatırımları yapan Pankobirlik Genel Başkanı sayın Recep Konuk’u bölgemizin ağası olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.

Cihanbeyli Belediye Başkanı Dr. Mehmet Ali Önal tarafından kendisine fahri hemşehrilik Beratı’nın taktim edilmesinin ardından kürsüye gelen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “Ben kendimi Cihanbeyli’nin fahri hemşerisi olarak görmüyorum, ben ne kadar Çumralı isem o kadar da asli Cihanbeyliliyim. Tıpkı Seydişehirli, Beyşehirli, Hadimli, Taşkentli, kısaca Konya’nın tüm ilçelerinin ve köylerinin asli hemşehrisi olduğum gibi, buranın da asli bir parçasıyım. Şahsıma tevdi edilen hemşehrilik beratından onur duydum, gurur duydum, şeref duydum. Belediye meclisimizin aldığı bu karar için başta değerli Belediye Başkanımız olmak üzere Belediye Meclisimizin kıymetli üyelerinin hepsine teşekkür ediyorum” dedi.

“Bugün attığınız adım ile daha büyük bir aile için gönül kapınızı açtınız. Aramızda var olan bağa aile mefhumunu da katarak Cihanbeyli ile aramızda kopmaz bir hukuk oluşturdunuz. Cihanbeyli’nin bir ferdi olarak, aile bireyi olarak kabul edilmekten duyduğum onur ve heyecan hiçbir cümle ile tarif edilemez” diyen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, sözlerini şöyle sürdürdü;
“Ben bu heyecanı, Cihanbeyli için ve Cihanbeyli özelinde ilk defa yaşamıyorum. 2005 yılında Cihanbeyli’nin Bozdağ çıkışında kantar alanının hemen yanına Damla Sulama Tesisinin temelini atarken biz bu heyecanı kat be kat yaşadık.

Oranın temeli atılalı 7,5 sene oldu. İlk üretimini yapalı da 7 sene. 7 sene önce o kampüste toplam çalışan sayımız 33 idi. Bugün 352’ye ulaştı. Burası daha da büyüyecek, Bozdağ’a doğru genişleyecek. Nasıl tekstil denilince akla Denizli geliyorsa, Otomotiv denilince Bursa, Kocaeli hatırlanıyorsa, plastik sanayi denilince akla Cihanbeyli gelecek. Cihanbeyli bu alanda uzmanlaşacak ki, başka sektörlerinde ihtiyacı olan plastik aksamları parçaları burası üretecek. Bu sektördeki her yeniliğe burası imza atacak.

Cihanbeyli’nin evlatları bundan üç beş sene önce ekmeğini ya Konya’da, ya Konya’nın başka ilçelerinde arıyordu ya da çareyi sıladan uçmakta buluyordu. Cihanbeylili analar babalar evlatlarının ardından sadece hayra karşı gelmeleri için dua edebiliyordu.

Ben 5 sene ekmeğimi Konya’nın dışında kazandım. Memleket özlemini, sıla hasretini biliyorum. O 5 senede kendi namıma bir ders çıkardım, hiçbir evlat ekmek kaygısıyla gurbet yoluna düşmesin, sıla hasreti çekmesin. Aileler iş derdiyle parçalanmasın. Eşten dosttan kimse ayrılmasın. Göç denkleri düzülmesin.Bunun çaresi insanları doğduğu yerde doyurmak yani yeni iş kapları açmak. Hem işe ihtiyacı olanın elinin iş tutacağı fabrikaları inşa etmek, hem de o fabrikalarla tarlaya tapana iş bulmak. O fabrikaların ve o fabrikalar için üreten tarlaların ürettikleriyle ticareti zenginleştirmek. Bizim yapmaya gayret ettiğimiz budur.”


Bu Toprağın İnsanları Naçar Kalmasın
Batman’ın Sason ilçesinde tütüncülükle uğraşan ve tütüne getirilen sınırlama sonrası geçimini tarımdan sağlayamadığı ve memleketinde iş bulamadığı için İstanbul’a göç eden ve işsizlik nedeniyle bunalıma girerek eşini, kardeşini ve çocuklarını öldürüp kendisi de intihar eden Engin Sargık’ın acı hikayesini anlatan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk şöyle konuştu;
“Eğer biz bu fabrikaları yapmazsak bu dramlar bu toprakların çocuklarına da uzak değildir. Recep Konuk’un, hemşehriniz Recep Konuk’un tek derdi, bu toprakların çocuklarının, bu toprağın insanının naçar kalmaması, fukaralığa mağlup olmaması için karınca kararınca elinden geleni eksiksiz yapmaktan ibarettir.

Çok şükür bugün, Cihanbeyli’nin köylerinin de Konya ve ilçelerindeki tüm üreticilerin de ürettiklerini verebileceği satabileceği üretim tesislerimiz var. Çok değil birkaç yıl önce buralar birkaç ürüne mahkûmdu, arpa, buğday, şeker pancarı. Şimdi durum değişti, ayçiçeği, mısır eklendi. Yem Fabrikasının Çumra’da, Yağ Fabrikasının Altınekin’de olması bir şeyi değiştirmedi. O fabrikalarda buraya hizmet ediyor, daha çok edecek. Yağ fabrikasının kapasitesini 4 kat arttırıyoruz. Bunun anlamı açık, buralarda 4 kat fazla ayçiçeği olacak. Et-Süt Entegre’nin süt ürünleri kısmını tamamladık, deneme üretimlerine başladık, yarın öbür gün sütünüze de biz talip olacağız. Et tesisi de inşallah 2013 sona ermeden bitecek. O bitince hiç biriniz celeplerin yolunu gözlemeyeceksiniz.
Bu tesisler Konya Şeker daha da büyüsün, tesis zengini olsun, âleme şan olsun diye yapılmıyor. Bu tesisler, Cihanbeyli büyüsün, daha çok üretsin, ürettiğinden para kazansın, daha müreffeh yaşasın diye yapılıyor. Bizim tek derdimiz sizin elinizin altındaki tarlaya, tapana iş bulmak, ahırınızdaki üretimi değerlendirmektir.”

Tesisler Hayatınızı Değiştirecek
Cihanbeyli’nin sosyo-ekonomik yapısını rakamlar vererek değerlendiren ve Cihanbeyli’nin bugünküne göre çok daha fazlasını üretme potansiyeline sahip vurgulayan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Cihanbeyli’nin yüzölçümü olarak Rize, ve Bayburt ile hemen hemen eşit, Zonguldak, Kocaeli, Bartın, Yalova, Iğdır, Kilis, Osmaniye ve Düzce’den ise coğrafi olarak büyük olduğunu ifade ederek şunları söyledi;
“Bu elinizin altındaki, size ait olan araziyi hiç küçümsemeyin. Bu arazi Konya’daki tarım arazisi toplamının yaklaşık onda biri, tüm Türkiye’nin tarım arazisi toplamının da yüzde biridir. O zaman ne yapacağız? Tüm Cihanbeylililer el ele vereceğiz eldekini olabildiğince hızlı ve olabildiğince fazla değerlendirip, daha çok üreteceğiz. Üretilenin ne olacağını, nasıl değerlendirileceğini bize bırakın, biz hepsini çözeriz. Evvel Allah her ürettiğinizi değerlendiririz. Hamyağ Fabrikası bunun için kuruldu. Ayçiçeği burada da yaygınlaşsın diye kuruldu. Ve siz daha fazlasını ektiğinizde elinizde kalmasın diye kapasitesini 4 kat daha arttırıyor. Yem fabrikası bunun için kuruldu. Et-Süt Entegre siz daha fazla üretesiniz diye kuruluyor. Bisküvi, kek, gofret fabrikası daha fazla durum buğdayı ekebilmeniz için kuruldu. Bu tesisler sizin hayatınızda çok şeyi değiştirecek. Yavaş yavaş da değil. Değişim önce hayvancılıkla başlayacak. Uçsuz bucaksız buğday tarlalarının arasında ayçiçekleri boy gösterecek. Onlarla birlikte oraların ürettiklerini katma değerli hale getiren yan sanayi, imalathaneler tüm Konya ve ilçelerimiz ile Cihanbeyli’de de canlanacak.

Panplast’tan örnek vereyim. Biz Panpalast’ın ilk üretim tesisini açtığımızda ilkokula başlayan çocuklar bugün ortaokulun son sınıfına yeni başladılar, kundaktakiler de okumayı yeni söktüler. O gün o ilkokula başlayan çocuklarımızın önünde şimdi bir seçenek var. Hayatlarının garanti altında olması için Üniversite kazanma mecburiyetleri yok. Cihanbeyli de Meslek Lisesine gittiklerinde de onların bir iş umudu var. Hem de Türkiye’nin belki de hiçbir yerinde olmadığı kadar. Ben burada Sayın Belediye Başkanımıza, Kaymakamımıza, İlçe Milli Eğitim Müdürümüze ve özellikle de Sayın Vekillerimize teşekkür etmek istiyorum. Endüstri Meslek Lisemizde bir plastik bölümü açılması konusunda önemli bir adım atıldı. Plastik sanayi için daha nitelikli, işin ehli insan gücünü bu okul yetiştirecek. Onlar gelip Panplast’ta çalışacak, Panplast bugün ürettiğimizden çok daha niteliklisini daha verimli şekilde üretecek. Konya ve Konya’nın ilçelerinde başka alanlarda bu değişim olacak ve inşallah elbirliği ile Konyamızı dünyanın gıda başkentliğine taşıyacağız.
Ben sergilediğiniz nezakete, şahsımı aile ocağına kabul etme konusundaki cömert tavrınıza, gönlünüzde açtığınız yere teşekkür ediyor, gösterdiğiniz, güvene, samimiyete ve itimada layık olmayı Rabbimin nasip etmesini temenni ederek, hepinizi saygıyla, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum.”