Hakkımızda
Dünyanın "En Büyük" Et-Süt Entegre Tesisini kurduk.


Türkiye’nin taze et ve şarküteri ihtiyacının yüzde 15’ini karşılamaya hazırlanıyor,

Bölge çiftçisinin bitkisel üretiminin yanı sıra hayvansal üretimini de değerlendirmek üzere harekete geçen Konya Şeker, Konya’ya tek kampüs içinde dünyanın en büyük üretim kapasitesine sahip Et-Süt Entegre Tesisi’ni kazandırmıştır. Dünyanın tek kampüs içinde en büyük et-süt entegre tesisi unvanına sahip olan Panagro Et-Süt Entegre Gıda Tesislerinde, süt ve süt ürünleri üretimi 2013 yılının ikinci yarısında başlarken, et ve et ürünleri üretimi ise 2014’ün ilk ayında başlamıştır. Toplam 343.143 bin metrekare açık alan üzerinde 85.978 bin metrekare kapalı alana sahip olan ve son teknolojiye sahip tesis yapacağı üretimle ülkemizin taze et ve şarküteri ihtiyacının %15’ini tek başına karşılamaya hazırlanmaktadır.

Panagro Et-Süt Entegre Tesisi, teknolojik üstünlüklere sahip donanımıyla hijyenik bir ortamda doğal ve sağlıklı üretim gerçekleştirirken, kurulan üretim zinciriyle bölge ve ülke hayvancılığının da gelişiminde önemli bir rol oynamayı, katma değerli üretimle, üreticinin refahını daha da arttırmayı hedeflemektedir. Tam kapasiteye ulaştığında günlük 2.000 ton çiğ süt ve 1.200’ü büyükbaş 3.000’i küçükbaş olmak üzere toplam 4.200 besi işleyecek olan tesis, süt üreticiliği ve besicilikle 50.000 üretici ailesine hayvancılıktan geçim imkânı sağlayacaktır.

Helal sertifakasına sahip tesisin sektöre getirdiği yeniliklerden biri de “sertifikalı süt üreticiliği” uygulamasıdır. İşleyeceği çiğ sütü bir program çerçevesinde, eğitim vererek sertifikalandırdığı lisanslı üreticilerden temin eden Panagro bu uygulamasıyla hijyen ve sağlıklı ürün yaklaşımını daha ilk üretim aşamasından itibaren kontrol altında tutmaktadır. “Tarladan Sofraya Torku Güvenilir Gıda Zinciri” ismi verilen bu tedarik modeli ile sektörde farklılaşan Panagro, uzun ömürlü sütlerin yanı sıra, çocukların sağlıklı beslenebilmeleri için de meyveli süt gurubunda gerçek meyve kullanmaktadır. Atıştırmalık gurubu ürünlerinde olduğu gibi meyveli ve kakaolu süt gurubu ürünlerinde de glikoz şurubu, yapay renklendirici kullanmayan ve ürünlerini gerçek pancar şekeri ile üreten Torku, günlük sütte de Türkiye’de yeni bir teknoloji olan “mikro filtrasyon” teknolojisini kullanmaktadır. Bu teknoloji ile üretilen günlük sütte zararlı mikro organizmalar fiziksel olarak sütten temizlenmekte, işlem esnasında süt yüksek ısıya maruz kalmadığından besin değerini ve lezzetini korurken, standart pastörizasyon işlemiyle üretilen pastörize sütlere göre ilk günkü tazeliğini daha uzun süre korumaktadır.

UHT içme sütlerinde direct injection sterilizasyon yöntemi kullanılarak sütün lezzeti korunmakta ve sütün en doğal tadında paketlenmesi sağlanmaktadır. Ergonomik, kolay tutulabilen kutu ve  zorlanmadan açılıp kapatılabilen kapağıyla ürün ambalajdan boşaltılırken süt etrafa sıçramamakta, ambalaj içinde süt kalmamaktadır.
Yoğurtlarımıza hiçbir katkı maddesi veya süt tozu ilave edilmez. Süt, istenilen kuru maddeye kadar suyu buharlaştırılarak konsantre edilir ve halk arasında yoğurt mayası olarak bilinen yoğurt bakterileri ilave edilerek el değmeden üretilir.
Labne ve Krempare, yağ oranı yüksek kremanın  yoğurt ve tereyağı kültürü ile ekşitilmesinden sonra özel bir yöntemle peyniraltı suyunun uzaklaştırılması ve geride kalan telemeye tuz ilavesiyle elde edilen son derece lezzetli ve özel bir üründür.

Panagro Süt Tesisinde üretilen homojonize ve kaymaklı yoğurt, ayran, beyaz peynirden labneye birçok peynir çeşidi, toz ürünler, aromalı ve kahveli sütler ile tereyağı da yine kalite, sağlık ve hijyen standartlarından taviz vermeden üretilerek tüketiciyle buluşturulmaktadır. Tesis beyaz peynirin geleneksel üretim yöntemi yerine, Türkiye’de ilk ve Dünyada da sayılı işletmelerde bulunan tam otomasyonlu sistemle el değmeden kontinü üretim yapan bir teknolojiye sahiptir. Bu sistemde, beyaz peynir üretimi ile ilgili süre, sıcaklık gibi bütün parametreler tanımlanarak tüm işlemler el değmeden ve dış müdahale olmadan gerçekleştirilmektedir.

Panagro Et Entegre Tesisi de ultra modern altyapıya ve son teknolojiye sahip olup, Avrupa standartlarına uygun filtre edilmiş hava kesimhaneye üflenmekte, dolayısıyla deri soyulduktan sonra karkas yüzeyine kirli hava temas etmemektedir. Türkiye’ de hiçbir kesimhanede olmayan vakumlu buhar sterilizasyonu uygulaması ile de 100°C lik buhar birkaç saniye süre ile yüzeye verilmekte ve aynı zamanda da vakum ile yüzey temizlenmektedir. Bu sayede hem karkas yüzeyindeki kirlilikler alınmakta, hem de bakteriler öldürülmektedir. Kesim sonrası karkaslar ön soğutma depolarında hızlı soğutma işlemine tabi tutulmaktadır. Yine Türkiye’deki hiçbir kesimhanede uygulanmayan bu yöntemin amacı; karkas yüzeyindeki nemi hızla uçurarak bir film tabakası oluşturmak ve mikroorganizmaların gelişimini engellemektir.

Tüm bu işlemlerden sonra diğer işletmelere göre binde bir oranında bakteri yükü azaltılmış etler elde edilmektedir. Bu etler işleme ünitelerine alınarak her aşamada ileri teknoloji kullanılarak ve maksimum hijyen kuralları uygulanarak işlenmekte, piyasaya çıkan tüm ürünler metal dedektörlerinden geçirilmektedir. Yeni çıkardığı ürünlerin bir şekilde rakiplerinden farklılaşmasını hedefleyen Panagro, hem Pazar da olan ürünlerde inovatif yaklaşımla farklılıkları yakalamaya hem de yepyeni, pazarda olmayan ürünleri geliştirmeye çalışmaktadır. Yürütülen AR-GE çalışmalarında tüketici talep ve beklentilerini işin odağında tutmak ve tüketici sağlığına saygıyı mutlaka gözetmek Panagro’ nun en temel yaklaşımlarındandır.

Et Entegre Tesislerinde işletme verimliliği açısından en önemli unsurlardan biri tüm ürün gruplarının üretilebiliyor olmasıdır. Entegre üretim sürecinde yer alan ürünlerden bazıları bilindiği gibi salam, sosisdir. Bu ürünlerin normal halinde rengi et renginden çok çok daha açıktır. Bu ürünler tüketiciye sunulurken renklendirilerek mamul ürün haline getirilmektedir ve genellikle ürünün renklendirilmesinde karmin kullanılmaktadır. Panagro, hem helalliği tartışmalı hem de gönül rahatlığı ile tüketimi açısından tüketicinin genelini rahatsız edebilecek karmin ile üretimden başka çare olmaması halinde salam ve sosis üretmeme kararı almış; bu arada AR-GE birimi hem tüketici sağlığını olumsuz etkilemeyecek hem de tüketicilerin diğer endişelerini giderebilecek alternatif bitkisel bazlı doğal renklendiriciler üzerinde çalışmaya başlamıştır. AR-GE biriminin yaptığı çalışma netice vermiş ve ürünlerin pazardaki diğer salam ve sosis ile hem renk hem de tat açısından farklılık göstermeyecek şekilde pazara sunumunu sağlamak için üretimde bitkilerden elde edilen bir karışım ile netice alınmıştır. Bitkisel kökenli bu çözüme ulaşılmasının ardından Panagro karminsiz sosis ve salam üretimine başlamış ve bu guruptaki ürün çeşitlerini pazara sunmuştur.

Pazarın en genç markası olmasına rağmen ürün gamını hızla büyüten ve genişleten Torku, et ürünleri kategorisinde %100 dana etinden ürettiği sucuk, salam, sosis, jambon, pastırma, kavurma gibi şarküteri ürünleri ile ileri işlenmiş ürünler pişmiş, taze ve dondurulmuş burger, köfte, döner gibi ürünlerle de pazarda yer almıştır. Sucuk grubunda farklı tip baharatlarla lezzetlendirilmiş Anadolu lezzeti isimli özel bir sucuğu da ürün gamına ekleyen Torku, kalite ve lezzetten taviz vermeden sağlıklı ve doğal ürünleri sunmaya devam edecektir.

Ultra modern son teknoloji ekipmanlarla kurulan Panagro Et Tesisi’nde karkas et, kol, but, bonfile, antrikot, kontrfile,
- ısıl işlem görmüş sucuk
- dilimli ısıl işlem görmüş sucuk
fermente sucuk
acılı fermente sucuk - dilimli nuar pastırma
fermente sucuk küvet
dilimli kavurma
gurme burger
anadolu lezzeti açık fermente sucuk
etli macar salam
fıstıklı macar salam

ve tüm parça et çeşitleri üretimi gerçekleştirilip taze ve dondurulmuş olarak ev dışı tüketim noktalarına (perakende ve ev dışı) sunulmaktadır. Doğallığı kadar lezzetli olmasına de özen gösterilen ve bu çerçevede seçilen hammaddelerle üretim yapan tesis, bu sayede taze ve dondurulmuş et çeşitlerinde seçkin ve tüketicilerin tercih ettiği işletmelerle çalışmaktadır.

İştiraki Panagro ile birlikte, büyük hedefleri olan Konya Şeker, yaklaşık 250 hektarlık alanda sözleşmeli üretim yaptırma potansiyeline sahip dünyanın en büyük üretici organizasyonudur. Üstelik de bu üretimi dünyanın en bereketli ovalarından biri kabul edilen Konya Ovası’nda gerçekleştirme imkanına sahiptir. Bu potansiyeli ve organizasyon kabiliyetini dikkate alan Konya Şeker, orta vadede kendisine ulaşılabilir bir hedef belirleyerek dünyanın en büyük beş gıda şirketinden biri olmayı amaçlamıştır.